Jakub Zmyślony z Sycowa wygrał ogólnopolski konkurs zorganizowany w ramach Tygodnia Ruchu – europejskiego programu wspieranego przez Komisję Europejską, który między 7 a 13 października odbywał się w 33 krajach jednocześnie. W tym roku Polska po raz pierwszy zaangażowała się w to wydarzenie. Inicjatywa miała zachęcić do zdrowego stylu życia oraz pokazać korzyści płynące z ruchu.

 

Między 7 a 13 października odbyła się pierwsza edycja Tygodnia Ruchu w Polsce pod hasłem „Czas na Twój ruch”. W całym kraju zorganizowano kilkadziesiąt inicjatyw skierowanych do różnych grup społecznych. W tegorocznej edycji MOVE Week Polska odegrała bardzo ważną rolę. Nie tylko ze względu na swój debiut w programie, ale przede wszystkim przez ogromne zaangażowanie w propagowanie ruchu i zdrowego trybu życia. Polska, jako jedyne państwo biorące udział w MOVE Week zorganizowała konkurs „Tydzień Ruchu – Razem rozruszamy Polskę”. Organizatorzy zachęcali w ten sposób ludzi do podejmowania inicjatyw oddolnych skierowanych do społeczności lokalnych i oferowania różnych form aktywności, szczególnie grupom, które na co dzień nie mają zbyt wielu okazji do ćwiczeń. 

Do udziału w konkursie zgłosiło się wiele osób pracujących w ośrodkach sportowych, szkołach, domach kultury i instytucjach samorządowych ze świetnymi pomysłami na zorganizowanie ciekawych zajęć ruchowych. Następnie odbyło się głosowanie, w którym lokalna społeczność wybierała najciekawsze wydarzenia. Na tej podstawie wyłoniliśmy 60 pomysłów z całej Polski, w tym także zwycięski pomysł Jakuba Zmyślonego z Sycowa

W nagrodę pojechał on na Kongres MOVE 2013 do Barcelony, który odbył się w październiku. Podczas wyjazdu miał okazję poznać koordynatorów inicjatyw z innych krajów europejskich. Kongres MOVE był prowadzony przez prelegentów z całego świata. W ciągu czterech dni szkoleń – od 16 do 19 października – odbyło się szereg seminariów oraz zajęć w grupach. Na oficjalnym podsumowaniu akcji „NowWeMove” zwycięzcom z 9 krajów europejskich zostały wręczone certyfikaty. W tej grupie znalazł się także sycowianin. – Wyjazd był dla mnie niesamowitą przygodą, możliwością poznania wielu ludzi i wymiany poglądów z nimi – mówi Zmyślony. – Miłym uzupełnieniem pełnych wrażeń dni były spacery po Barcelonie po zajęciach – dodaje.

Jakub Zmyślony na co dzień pracuje w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sycowie, jako organizator imprez sportowo-rekreacyjnych, instruktor sportowy oraz animator. Przygoda podczas Tygodnia Ruchu to pierwszy projekt na taką skalę, w którym wziął udział. Jak podkreśla, pozwolił mu on dostrzec, że to co robi ma sens. 

Wideo

Inne aktualności

 • Turniej Trophy Tour 2012 we Wrocławiu

  Puchar Henriego Delaunaya we Wrocławiu

  Puchar Henriego Delaunaya przyjechał do Wrocławia. Dzieci miały okazję podziwiania pucharu, który trafi w ręce mistrzów (...)

 • Święto szkoły - Trophy Tour Gdańsk 2012

  Trophy Tour w Gdańsku

  W Szkole Podstawowej nr 8 w Gdańsku 24 kwietnia pojawił się Puchar Mistrzów Europy. Trofeum przyjechało w towarzystwie b (...)

 • Tydzień Ruchu 2014 już za nami.

  Znów rozruszaliśmy Polskę

  Ponad 450 wydarzeń, blisko 50 000 uczestników i aż 1200 wolontariuszy. Tak wyglądał Tydzień Ruchu 2014. W wydarzeniach b (...)