40 warsztatów i spotkań, 8 bloków tematycznych, wręczenie stypendium im. Olgi Rok, wystąpienia bibliotekarzy z zagranicy, interaktywne konkursy, mnóstwo pomysłów i inspiracji – to wszystko czekało na niemal 300 bibliotekarek i bibliotekarzy, którzy wzięli udział w czwartym kongresie bibliotek publicznych.

 

Kongres zorganizowany został w ramach Programu Rozwoju Bibliotek realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Informacyjnego. W tym roku spotkanie odbyło się pod hasłem „Biblioteka pełna ludzi” w dniach 21-22 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jakub Kalinowski, Przewodniczący Rady Fundacji, jako jeden z prelegentów, został zaproszony do przedstawienia realizacji programu „Muuvit - Ruszaj się i odkrywaj świat” w Polsce, wyzwań jakie zostały postawione przed V4Sport oraz efektów końcowych i korzyści płynących z udziału w projekcie.

"Muuvit-Ruszaj się i odkrywaj świat" jest projektem stworzonym z myślą o odważnych bibliotekach i otwartych boiskach, które chcą poszerzyć swoją ofertę o nowe i ciekawe rozwiązania. Projekt wykorzystuje doświadczenia fińskiego programu z zakresu edukacji prozdrowotnej, który został opracowany 12 lat temu. Do tej pory skorzystało z niego prawie 2 miliony uczniów. W ramach programu ruszają się także dzieci w innych krajach: Austrii, Szwajcarii, Niemczech, Anglii oraz Stanach Zjednoczonych. Realizując projekt „Muuvit - Ruszaj się i odkrywaj świat” masz możliwość otworzenia swojej biblioteki i swojego boiska na całkowicie nowy obszar, jakim jest zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna.

Projekt polega na:
 • aktywności fizycznej, za którą dzieci zdobywają punkty,
 • możliwości odbywania w bibliotece wirtualnej podróży po świecie, połączonej ze zdobywaniem nowej wiedzy, która jest swoistą nagrodą za aktywność fizyczną.
Warunkiem koniecznym do realizacji projektu na poziomie lokalnym jest nawiązanie współpracy między bibliotekarzem zatrudnionym w lokalnej bibliotece, a animatorem pracującym na obiekcie Orlik lub boisku tego typu. Animator, zatrudniony na boisku odpowiadać będzie za pierwszy komponent projektu, tj. „Ruszaj się...”, natomiast bibliotekarz będzie odpowiadać za drugi komponent pt. „...odkrywaj świat”.

Galeria

Inne aktualności

 • Zaproszenie na międzynarodową konferencję

  The future of Grassroots Sport

  Jeżeli działasz w obszarze sportu powszechnego, to ta konferencja jest dla Ciebie! Szczególne zaproszenie kierujemy prze (...)

 • Już teraz zapisz dwie daty na 2017 r.

  Już teraz zapisz dwie daty na 2017 r.

  Na wiosnę tego roku odbędą się dwa ważne wydarzenia, w ramach międzynarodowej kampanii NowWeMOVE. Dzień bez windy (NowWe (...)

 • NISKA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA TO WYZWANIE MIĘDZYNARODOWE!

  RUSZAJMY SIĘ!

  Jakoś tak już jest, że wszystko co dobre szybko się kończy. Nie inaczej jest i tym razem. Dużymi krokami zbliża się koni (...)

 • Ministerstwo Zdrowia partnerem fundacji w projekcie "Imprezy masowe wolne od dymu"

  Ministerstwo Zdrowia partnerem fundacji

  Fundacja v4sport przy współpracy z WHO, Ministerstwem Zdrowia, Głównym Inspektoratem Sanitarnym i spółką PL.2012 zorgani (...)

 • Główny Inspektorat Sanitarny naszym partnerem w projekcie "Imprezy masowe wolne od dymu"

  GIS naszym partnerem

  Fundacja v4sport przy współpracy z WHO, Ministerstwem Zdrowia, Głównym Inspektoratem Sanitarnym i spółką PL.2012 zorgani (...)

 • Owocne pół roku na PGE Narodowy

  Owocne pół roku na PGE Narodowy

  Za nami już pięć wydarzeń sportowych, kulturalnych oraz naukowych zorganizowanych na PGE Narodowy z udziałem wolontarius (...)