Między 7 a 13 października odbyła się pierwsza edycja Tygodnia Ruchu w naszym kraju. Został ogłoszony konkurs, którego jednym z zadań było zachęcenie ludzi do podejmowania inicjatyw skierowanych do społeczności lokalnych.

 

Osoby, które pracują w ośrodkach sportowych, szkołach, bibliotekach, domach kultury, świetlicach, czy instytucjach samorządowych najlepiej wiedzą jakie grupy społeczne są najmniej aktywne na ich obszarze. Najlepiej wiedzą też jak wykorzystać specyfikę regionu do zorganizowania ciekawych zajęć ruchowych skierowanych do wszystkich, a w szczególności do osób, które na co dzień z różnych powodów nie korzystają z oferty zajęć ruchowych. Tydzień Ruchu miał uświadomić Polakom, że regularna aktywność fizyczna jest możliwa niezależnie od płci, wieku, statusu, zarobków, czy stopnia sprawności.

Podczas siedmiu dni sportowych zmagań w naszym kraju zorganizowanych zostało aż 69 lokalnych imprez sportowo-rekreacyjnych, spośród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W imprezach wzięło udział ponad 30 tysięcy uczestników, ścigając się, grając i wyginając ciało w ramach wspólnych zajęć fitness. Co ważne, większość proponowanych w czasie Tygodnia Ruchu wydarzeń była całkowicie bezpłatna i każdy, niezależnie od swoich umiejętności sportowych, mógł wziąć w nich udział.  

Poza kilkudziesięcioma imprezami lokalnymi, rozsianymi po całej Polsce, w ramach Tygodnia Ruchu odbyły się również trzy wydarzenia flagowe. Jedno z nich, ogólnopolski Test Coopera, zintegrowało amatorów biegania w blisko 60 miejscowościach. Tydzień Ruchu zaangażował również środowiska akademickie. Wydarzenie flagowe pod nazwą „Aktywny Uniwersytet Warszawski” na dwa dni zamieniło kampus największej polskiej uczelni w sportową arenę, gdzie mieszkańcy stolicy mogli zmierzyć się w różnych dyscyplinach sportowych ze znanymi osobistościami m.in. Kajetanem Broniewskim, rektorem Tadeuszem Tomaszewskim, czy Markiem Plawgo.  

Jednym z przodujących miast był też Wrocław, gdzie w dniach od 4 do 13 października odbył się cały cykl imprez sportowo-rekreacyjnych pod nazwą Tydzień Ruchu we Wrocławiu. Mieszkańcy miasta mogli wziąć udział w warsztatach tańca, jogi i zumby, zagrać turnieje piłko nożnej, plażowej i siatkówki, zmierzyć się w meczach badmintona, unihokeja, a także wziąć udział w porannych rozgrzewkach i animacjach dla dzieci i seniorów. 

Zapowiedzią wszystkich wydarzeń był flash mob, który odbył się 29 września w trzydziestu czterech europejskich miastach równocześnie. Polskim miastem, któremu został nadany zaszczytny tytuł gospodarza wydarzenia w Polsce został Wrocław. 

***
MOVE Week jest inicjatywą International Sport and Culture Association (ISCA). W Polsce organizatorem projektu jest Think Tank for Sport, za którym stoją cztery instytucje Projekt Społeczny 2012 Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja v4sport, Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej oraz Spółka PL.2012+. Koordynacją realizacji przedsięwzięcia zajmuje się Fundacja v4sport. 

Sponsorem nagród były Twoje Soczewki. 
Projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wideo

Inne aktualności

 • MOVEment Spaces – Przestrzenie pełne aktywności

  MOVEment Spaces

  3 dni, 7 krajów, 24 uczestników.12 godzin inspirujących prelekcji, ponad 20 przykładów dobrych praktyk i niezliczona lic (...)

 • Kick off w miejskiej dżungli

  MOVEment Spaces Kopenhaga

  Kopenhadzkie kąpieliska w centrum miasta czy mobilne saunaria z widokiem na linie brzegową… Tylko pomysły, czy już z suk (...)

 • Zaproszenie na międzynarodową konferencję

  The future of Grassroots Sport

  Jeżeli działasz w obszarze sportu powszechnego, to ta konferencja jest dla Ciebie! Szczególne zaproszenie kierujemy prze (...)

 • Kim są CLO? Skrót ten oznacza Community Liaison Officer, czyli w wolnym tłumaczeniu „lider społeczności lokalnej”.

  Szkolenia dla CLO

  Zadaniem tych osób jest współpraca z trenerami i animatorami korzystającymi w swojej pracy z miejskiej infrastruktury sp (...)

 • Zmieniamy się na lepsze!

  Nowa odsłona portalu volunteers4sport

  Latem panie odświeżają swoje garderoby, my idąc za ich przykładem postanowiliśmy odświeżyć nasz serwis. Informatycy z dz (...)

 • Fundacja zaproszona na Galę "Odkryj e-wolontariat"

  Gala "Odkryj e-wolontariat"

  18 stycznia 2011 r. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbyła się gala, podczas której rozstrzygnięto kon (...)