W dniach 4-5 października kaszubska gmina Gniewino gościła uczestników I Konferencji Narodowego Programu Aktywizacji Sportowej. Konferencja odbyła się w Centrum Pobytowym Gniewino 2012 TM, z którego infrastruktury w trakcie UEFA EURO 2012 korzystali finaliści i zwycięzcy turnieju: reprezentacja Hiszpanii!

 

Narodowy Program Aktywizacji Sportowej jest nową inicjatywą Ministerstwa Sportu i Turystyki, mającą na celu zachęcanie władz lokalnych do wykorzystywania tematyki sportowej w promocji ich regionów. Dlatego, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, konferencję organizowała wywodząca się z Pucka Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej. Obrady i liczne imprezy towarzyszące konferencji odbywały się w nowo zbudowanym ośrodku pobytowym, który jeszcze przed turniejem Euro stał się chlubą całego regionu.

Na zaproszenie organizatorów, w konferencji wzięły udział m. in. Aleksandra Gołdys, dr Renata Włoch i Maria Szymborska z Projektu Społecznego 2012, które zastanawiały się dlaczego kondycja sportu powszechnego w Polsce jest taka słaba. Fundację v4sport reprezentował Jakub Kalinowski, który podkreślił rolę wolontariatu sportowego w systemie sportu powszechnego powołując się na szereg znanych przykładów, takich Holandia czy Kanada. Inne tematy dyskutowane na konferencji dotyczyły m.in. zwiększania dostępności istniejącej infrastruktury sportowej dla mieszkańców, czy wspierania ośrodków w organizacji atrakcyjnej oferty sportowo-rekreacyjnej.

W wyniku konferencji w Województwie Pomorskim zostanie zorganizowany nowy program szkolenia dla animatorów sportowych, powstanie też portal internetowy wspierający integrację lokalnych ośrodków sportu powszechnego, a także strategia wsparcia dla tworzenia lokalnych strategii rozwoju sportu. Kolejne konferencje w ramach Narodowego Programu Aktywizacji Sportowej będą odbywały się od przyszłego roku również w innych miastach.

dowiedz się więcej - www.ps2012.pl

Galeria

Wideo

Inne aktualności

 • International Association for Volunteer Effort IAVE - Barranquilla (Kolumbia)

  Kongres Wolontariatu Młodzieżowego IAVE

  Wkrótce po paryskim kongresie ISCA przyszedł czas, by zaprezentować nasze metody na półkuli południowej. W dniach 3-5 li (...)

 • Zaproszenie na międzynarodową konferencję

  The future of Grassroots Sport

  Jeżeli działasz w obszarze sportu powszechnego, to ta konferencja jest dla Ciebie! Szczególne zaproszenie kierujemy prze (...)

 • Baw się z nami podczas EDSS

  Baw się z nami podczas EDSS

  Europejski Dzień Sportu Szkolnego powraca. W tym roku udział wezmą w nim szkoły z kilkudziesięciu szkół z całej Europy. (...)