Ogromny zastrzyk pozytywnych emocji, wykłady, debaty, pierwsze kuluarowe dyskusje i… równie duże poczucie niedosytu, że wszystko trwało tylko dwa dni. Program edukacyjny Manager Projektów Sportowych wystartował z przytupem.

 

Jak profesjonalizować polski sport i zmieniać go na lepsze? Jak dywersyfikować budżety organizacji, przeszczepiać dobre zagraniczne wzorce na grunt lokalny i poszerzać ofertę dla sportu powszechnego? Odpowiedzi na te pytania udzieli pionierski projekt V4Sport EDU – MPS. To szkolenie inne niż wszystkie, które obok praktycznej wiedzy przekazywanej przez ludzi, którzy w sporcie odnieśli sukces, proponuje uczestnikom naukę w nowej formule – łącząc spotkania w rzeczywistości z edukacją przez internet.


W mroźną sobotę, 16 dnia stycznia, na PGE Narodowym odbyła się oficjalna inauguracja projektu. Do Warszawy zawitali uczestnicy MPS z całej Polski, którym towarzyszyło liczne grono wykładowców. Atak zimy uniemożliwił przyjazd kilku zaangażowanym osobom, ale nie przeszkodziło to w sprawnej realizacji planu.

Pierwszym akordem spotkania był wykład Jakuba Kalinowskiego. Prezes Fundacji V4Sport, poruszając się w kręgu odpowiedzi na fundamentalne pytanie ludzkości – wyjaśnił skąd oraz dlaczego narodziła się koncepcja projektu i właśnie została wdrożona. Po tym wystąpieniu głos zabrał Robert Korzeniowski – jeden z najbardziej utytułowanych sportowców w historii polskiego sportu oraz wykładowca MPS. Czterokrotny Mistrz Olimpijski dokonał analizy swojej kariery sportowej, porównując ją do ścieżki sukcesu na drodze zawodowej już po przysłowiowym zawieszeniu „kolców na kołku”. Wykład motywacyjny spotkał się z ciepłym przyjęciem, a kończący go filmik przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego i widoku naszego mistrza na najwyższym stopniu podium – wywołał zrozumiały aplauz publiczności.

W pierwszej części inauguracji miała również miejsce miła uroczystość. Organizatorzy – doceniając wkład władz lokalnych oraz regionalnego biznesu – wyróżnili certyfikatem Samorząd Przyjazny Edukacji oraz Aniołów Sportowej Edukacji. W imieniu Gminy Lubiewo, certyfikat odebrała Paulina Kuffel, a pamiątkowe ramki sygnowane podpisem Roberta Korzeniowskiego trafiły również w ręce przedsiębiorców, którzy wspomogli udział w kursie kilku beneficjentom.

Po przerwie i pierwszych kuluarowych dyskusjach zapoznawczych uczestnicy wzięli udział w dwuetapowej debacie z udziałem wykładowców MPS. W pierwszej odsłonie dyskutowano nad nową perspektywą finansowania sportu, a udzielali się w niej: Filip Karkosz, Gabriel Pawlak, Piotr Sitkowski oraz Robert Korzeniowski. Dyskutowano o narzędziach: CSR, sponsoringu, crowdfundingu oraz ich monetyzacji. Druga odsłona poświęcona była społecznemu aspektowi sportu, a głos zabierali kolejno: Anna Gużda, Olga Ślifirska, Piotr Omalecki oraz Paweł Pytlarczyk.

Aktywny dzień skończyła wspólna wizyta na płycie PGE Narodowego, na którym trwa właśnie akcja Zimowy Narodowy.

Drugi dzień – 17 stycznia to już intensywna praca warsztatowa. W centrum konferencyjnym Zielna, uczestnicy MPS poznawali siebie oraz swoje koleżanki i kolegów z kursu, pod batutą Marka Karpińskiego.
W tego typu podsumowaniach najważniejsza jest opinia zwrotna ze strony uczestników, a najczęściej pojawiającym się stwierdzeniem była: „Intelektualna petarda”. Było zatem głośno, dynamicznie i z dużą dawką wiedzy. Tak też będzie przez najbliższe miesiące z MPS.

Inne aktualności

 • Zaproszenie na międzynarodową konferencję

  The future of Grassroots Sport

  Jeżeli działasz w obszarze sportu powszechnego, to ta konferencja jest dla Ciebie! Szczególne zaproszenie kierujemy prze (...)

 • Już teraz zapisz dwie daty na 2017 r.

  Już teraz zapisz dwie daty na 2017 r.

  Na wiosnę tego roku odbędą się dwa ważne wydarzenia, w ramach międzynarodowej kampanii NowWeMOVE. Dzień bez windy (NowWe (...)

 • NISKA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA TO WYZWANIE MIĘDZYNARODOWE!

  RUSZAJMY SIĘ!

  Jakoś tak już jest, że wszystko co dobre szybko się kończy. Nie inaczej jest i tym razem. Dużymi krokami zbliża się koni (...)

 • Konferencja "Sport zmienia - wolontariat sportowy - lokalne partnerstwo" - Mrągowo

  Sport zmienia. Lokalne Partnerstwo.

  Dnia 7 października wzięliśmy udział w międzynarodowej konferencji pod hasłem ,,Sport Zmienia – wolontariat sportowy – l (...)

 • Wolontariat sportowy na VIII Sejmiku Akademickiej Kultury Fizycznej

  Wolontariat sportowy w AZS

  VIII Sejmik Akademickiej Kultury Fizycznej, który odbył się w murach warszawskiej SGGW w listopadzie 2010 roku, poświęco (...)

 • Koordynatorzy MOVE Week w Kopenhadze

  Koordynatorzy MOVE Week w Kopenhadze

  Przygotowania do Tygodnia Ruchu trwają. Właśnie ruszyła polska strona kampanii oraz konkurs dla animatorów sportowych i (...)