- Jadąc do Warszawy, spodziewaliśmy się szkolenia jak każde inne. Do domów wracamy jednak z wiedzą, pomysłami, nowymi kontaktami oraz umysłami otwartymi na nowe sposoby myślenia — podsumowywali zgodnie uczestnicy pierwszego Spotkania Sieciującego przedstawicieli gmin biorących udział w Programie PZU Trasy Zdrowia. - Musimy wreszcie zacząć działać razem — dodawali.

 

Dwudniowe spotkanie obyło się w weekend 26-27 września. Na zaproszenie Fundacji PZU do Warszawy przyjechało 55 przedstawicieli gmin z całej Polski, w tym przedstawiciele urzędów, ośrodków sportu i rekreacji oraz wielu instytucji pozarządowych. Celem spotkania było zapoznanie się uczestników Programu, wspólna dyskusja na temat jego przebiegu, wzbudzenie potencjału drzemiącego we współpracy pomiędzy gminami, a także wymiana doświadczeń pomiędzy osobami, które uczestniczą w Programie od ponad roku, z młodszymi stażem beneficjentami.

- Gdy tworzyliśmy koncepcję Programu PZU Trasy Zdrowia, bardzo zależało nam na tym, żeby zbudować wokół niego sieć ludzi i organizacji aktywnych, gotowych do działania, chcących i umiejących aktywizować ludzi w swoich środowiskach lokalnych. Wasza obecność tu w Warszawie jest dowodem na to, że nam się to udaje i że obrany przez nas kierunek był właściwy. Jest to dla nas zarówno olbrzymia satysfakcja, jak i motywacja do dalszych działań — przywitała gości Marta Dębska z Fundacji PZU.

Pierwszy dzień warsztatów zorganizowany został na Stadionie Narodowym w Warszawie, dzięki czemu uczestnicy spotkania mogli m.in. zapoznać się ze stoiskiem Mobilnej PZU Trasy Zdrowia, funkcjonującym przy okazji 37. PZU Maratonu Warszawskiego. Wielu z nich z chęcią wzięło udział w zabawie polegającej na wykonaniu prostego ćwiczenia na każdej z sześciu instalacji treningowych. Niektórym atmosfera udzieliła się tak bardzo, że ćwiczyli na jednym urządzeniu nawet po kilka razy.

W niedzielę spotkanie kontynuowane było w hotelu Novotel w centrum miasta. Moderator Piotr Omalecki zapoznał gości z innowacyjnymi metodami pozyskiwania środków na zajęcia sportowe i zachęcał do próby wdrożenia ich do swoich działań. Aktywnie wspierali go w tym Prezes Fundacji V4Sport - Jakub Kalinowski oraz Dyrektor Fundacji - Paweł Pytlarczyk, którzy chętnie dzielili się z uczestnikami warsztatów swoimi doświadczeniami i przedstawiali znane sobie przykłady niestandardowych działań pozwalających na sfinansowanie lokalnych inicjatyw.

- W takim szkoleniu jeszcze nie miałam okazji uczestniczyć. Cieszę się, że miałam okazję tutaj być i bardzo dziękuję za zaufanie, jakim jesteśmy obdarzani z Państwa strony podczas realizacji całego Programu — powiedziała w części podsumowującej spotkanie przedstawicielka gminy Prostki, Barbara Skąpska. - Podczas tego spotkania zobaczyłem, jak wiele możliwości przed nami stoi. Musimy tylko otworzyć szerzej oczy i zmienić nasz dotychczasowy sposób myślenia o pozyskiwaniu środków — dodał Pan Konrad Kozdra, reprezentujący gminę Susiec.

Jednak nie tylko goście spotkania wrócili do domów uzbrojeni w nową wiedzę i pomysły. Oni sami w trakcie części warsztatowej podzielili się z gospodarzami swoimi ideami rozwoju Programu i ciekawymi koncepcjami możliwych akcji towarzyszących, łączących w sobie elementy aktywności fizycznej z turystyką. Kto wie, może w przyszłości przełożą się one na konkretne projekty?

Galeria

Inne aktualności

 • MOVEment Spaces – Przestrzenie pełne aktywności

  MOVEment Spaces

  3 dni, 7 krajów, 24 uczestników.12 godzin inspirujących prelekcji, ponad 20 przykładów dobrych praktyk i niezliczona lic (...)

 • Kick off w miejskiej dżungli

  MOVEment Spaces Kopenhaga

  Kopenhadzkie kąpieliska w centrum miasta czy mobilne saunaria z widokiem na linie brzegową… Tylko pomysły, czy już z suk (...)

 • Zaproszenie na międzynarodową konferencję

  The future of Grassroots Sport

  Jeżeli działasz w obszarze sportu powszechnego, to ta konferencja jest dla Ciebie! Szczególne zaproszenie kierujemy prze (...)

 • Wystartował program Muuvit, ruszaj się z klasą!

  Muuvit, ruszaj się z klasą! Start!

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że pierwsza edycja Programu Muuvit uroczyście wystartowała na Dolnym Śląsku, któ (...)

 • Kim są CLO? Skrót ten oznacza Community Liaison Officer, czyli w wolnym tłumaczeniu „lider społeczności lokalnej”.

  Szkolenia dla CLO

  Zadaniem tych osób jest współpraca z trenerami i animatorami korzystającymi w swojej pracy z miejskiej infrastruktury sp (...)

 • Program Muuvit wystartował w Warszawie!

  Muuvit wystartował w Warszawie!

  Pierwsza edycja Programu Muuvit uroczyście wystartowała w województwie mazowieckim. Inauguracja odbyła się w Szkole Pods (...)