Po raz pierwszy w Polsce odbył się w tym roku Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Inicjatywę, której celem jest zaszczepianie wśród najmłodszych miłości do ruchu i aktywności wsparło 12 tysięcy uczniów z całego kraju!

 

EDSS to projekt realizowany w całej Europie i jest odpowiedzią na rosnący problem niedostatecznej aktywności najmłodszych. 25 września w ponad 150 polskich szkołach, które zgłosiły się do europejskiej drużyny promującej ruch i aktywność, odbyło się szereg ciekawych wydarzeń sportowych. W ich trakcie młodzi adepci przekonywali się jak ważne dla ich rozwoju są ćwiczenia fizyczne.

Badania dr Chucka Hillmanna z Uniwersytetu Illinois udowodniły, iż dzięki aktywności fizycznej dzieci lepiej przyswajają sobie wiedzę, ponieważ ich mózg pracuje bardziej efektywnie. Zajęcia wychowania fizycznego są zatem równie ważne jak nauka historii czy języków obcych.

Koordynator programu w Polsce – Fundacja V4Sport już od dłuższego czasu angażuje się w podobne projekty. – Chcemy żyć w zdrowym i aktywnym społeczeństwie, w którym ruch i uprawianie sportu jest czymś naturalnym jak sen, śniadanie czy nauka. Nasza misja polega na tym, aby małym: Jasiowi i Małgosi zaszczepić sympatię do aktywności już od najmłodszych lat. Tak, by dorośli – Jan i Małgorzata przekazywali ją kolejnym pokoleniom – tłumaczy Jakub Kalinowski, Prezes Fundacji V4Sport.

Tegoroczny EDSS w Polsce okazał się sporym sukcesem. Uczestniczące szkoły pokazywały, iż aktywnym można być nie tylko podczas zajęć WF czy w przerwy lekcyjnej, ale również w trakcie nauki innych przedmiotów. Wszystkie placówki, które zgłosiły akces do EDSS zostały wyposażone w innowacyjny sprzęt sportowy. Jego dystrybutorem była firma Powerman (www.powerman.com.pl), od lat zaopatrująca w podobne zestawy polskie szkoły. Tym razem trafiły do nich pakiety do gry w bocce, krokieta a także piłki do siatkówki, piłki nożnej i piankowe, lekkoatletyczne płotki. Dzięki nim nauczyciele mogli przeprowadzić interesujące i angażujące najmłodszych zajęcia sportowe.

Do zobaczenia w przyszłym roku! 

Galeria

Inne aktualności

 • Sukces zawodowy to kolejny cel sportowy!

  Sukces zawodowy to kolejny cel sportowy!

  Do sukcesu w sporcie talent niewątpliwie jest potrzebny. Reszta to "tylko praca". (...)

 • MOVEment Spaces – Przestrzenie pełne aktywności

  MOVEment Spaces

  3 dni, 7 krajów, 24 uczestników.12 godzin inspirujących prelekcji, ponad 20 przykładów dobrych praktyk i niezliczona lic (...)

 • Kick off w miejskiej dżungli

  MOVEment Spaces Kopenhaga

  Kopenhadzkie kąpieliska w centrum miasta czy mobilne saunaria z widokiem na linie brzegową… Tylko pomysły, czy już z suk (...)

 • MPS uroczyście podsumowany

  MPS uroczyście podsumowany

  Ponad dwadzieścia spotkań on-line, dwa spotkania w realu, wiele godzin zajęć i indywidualnych konsultacji oraz satysfakc (...)

 • Roztańczony #Flashmove w Mikołowie

  Roztańczony Flashmove w Mikołowie

  Aż 400 osób zgromadziło na mikołowskim rynku sobotnie wydarzenie FlashMove. To ogólnoeuropejska akcja polegająca na wspó (...)

 • Witamy w Programie RESPECT your Health - Euroszkoły 2012

  Witamy w RESPECT your Health 2012

  W 2012 roku Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA po raz pierwszy odbędą się w Polsce i na Ukrainie! Wspólnie możemy us (...)